دشت لوت

بیابانی پر از زیبایی

   دشت لوت در جنوب شرقی ایران، بین سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی واقع شده است و به تنهایی دارای چندین پدیده زیبا و کم نظیر زمین شناسی است. لوت به “زمین خشک و بدون پوشش گیاهی” اشاره دارد. کلوت های زیبا، گلدان های بیابانی (نبکا) و تپه های شنی از جمله این پدیده ها هستند. این بیابان در بعضی سال ها دارای گرمترین نقطه کره زمین (دمای سطحی) بوده است. دشت لوت در واقع یک منطقه وسیع در بردارنده روندهای زمین شناسی در حال انجام است.

   دشت لوت در سال 2016 به عنوان اولین اثر طبیعی ایران به ثبت فهرست میراث جهانی رسید. از جمله بلندترین کلوت های دنیا و گدان های بیابانی را در محدوده شهداد و بلندترین تپه های شنی خاورمیانه را در ریگ یلان می توان بازدید کرد. اهمیت دیگر لوت پیدایش زندگی و تمدن های کهن پیرامون آن است. تمدن اراته در جیرفت و شهداد، استقرار بیش از 5000 ساله در بم و یکی از قدیمی ترین استقرارهای جنوب شرقی ایران در “تل آتشین” دارستان بم مربوط به دوره نوسنگی از جمله زندگی های حاشیه لوت هستند.

منبع عکس بالا: bam_desert_club@

بیابان لوت

اثر طبیعی با ویژگی های زیبا

   در محدوده دشت لوت سایت های جهانی مانند بم و منظر فرهنگی آن و شهر سوخته سیستان قرار گرفته اند. منطقه سیرچ با آب و هوای بسیار مطبوع در 20 کیلومتری محدوده بیابان لوت قرار گرفته که گاه کوه هایی پوشیده از برف دارد. حدود 70 کیلومتر فاصله هوایی شمال شرقی بم بیابان لوت با گرمی تمام پذیرای شماست و 70 کیلومتر مخالفش، در جنوب غربی به منطقه ییلاقی دهبکری با آب و هوای مطبوع کوهستانی می رسید. به همین دلیل در محدوده دشت لوت آب و هوای متعدد، پدیده های زمین شناسی مختلف و زیبایی ایجاد کرده است. دشت لوت محدوده وسیعی است که تنها قسمتی که دارنده ویژگی های منحصر بفرد جغرافیایی، زمین شناسی، زیست محیطی و فرهنگی است به ثبت جهانی رسیده است.

بیابان لوت

محدوده ثبت جهانی

در این نقشه محدوده ثبت جهانی بیابان لوت را مشاهده می کنید. Nominated Property (خط قرمز) به قسمتی گفته می شود که دربردارنده ویژگی های اصلی و موثر در ثبت جهانی اثر هستند و Buffer Zone (خط آبی) محدوده ای است که به جهت حفاظت از قسمت Nominated Property تعیین می شود.

منبع تصویر:  Lut Desert

lut desert boundary

 

بیابان لوت

شهرهای اطراف و محدوده دقیق

در این نقشه مشاهده می شود که شهرهای زیادی در حاشیه کویر لوت و یا در محدوده Buffer Zone قرار گرفته اند. راه دسترسی به هر بخش از زیبایی های لوت از یکی از این شهرهاست. برای دیدن بلندترین تپه های شنی ایران به ارتفاع 485 متر و تجربه گرم ترین نقطه کره زمین (دمای سطحی)، می توانید از شهر بم و یا شهر فهرج دل به دریای لوت بزنید.

منبع تصویر:  Lut Desert

Lut desert boundary